Originálny článok v anglickom jazyku čítajte TU.
Organizácia 11. ročníka ECER-AAK konferencie v júli 2019 viedla k užšej spolupráci medzi KOMUNIKUJME SPOLU n.o. a dvoma holandskými rečníkmi – Stijn Deckers (klinický psychológ, manažér AAK centra Stichting Milo a prezident holandskej kapitoly medzinárodnej asociácie pre AAK) a Mascha Legel (zraková antropologička a predstaviteľka spoločnosti Cam on wheels).
11. ročník ECER-AAK konferencie
Október je medzinárodne uznaný za mesiac AAK – pre naše holandské dobrodružstvo, od ktorého sme si sľubovali toľko skvelých vecí, sme si preto nemohli vybrať vhodnejší čas. Okrem veľa bicykovania (prevažne v daždivom počasí, čo nás ani trochu neodradilo), objavovania holandských krás a kuchyne, bola v programe návšteva viacerých významných organizácií pôsobiacich v oblasti AAK. Návšteva dvoch holandských špeciálnych škôl nám priniesla zaujímavé a zároveň i veľmi príjemné zistenie, že to, čo s Martinou realizujeme u nás na Slovensku v našej domovskej škole je viac menej to isté, dokonca vo viacerých smeroch i lepšie – inovatívnejšie a intenzívnejšie (skromnosť bokom).
Na potulkách Holandskom a jeho špeciálnym školstvom s naším šarmantným sprievodcom Stijnom
Prehliadka ďaších organizácií už priniesla oveľa viac inšpirácií a momentov, kedy sme doslova žasli, čo všetko je na poli AAK možné. Okrem iného nás oslovil unikátny podnikateľský koncept spoločnosti KMD – výrobca AAK pomôcok, ktorý na holandskom trhu pôsobí už pár desaťročí. Jedinečný prístup firmy spočíva v komplexnosti a preferencii udržiavania dlhodobých nadštandardných vzťahov so zákazníkmi (užívateľmi AAK) na úkor krátkodobého zisku z predaja. Spoločnosť vyvíja svoje vlastné komunikačné zariadenia, poskytuje poradenstvo pri ich výbere, zabezpečuje ich umiestnenie a inštaláciu (väčšinou na invalidnom vozíku), užívateľský výcvik, celkový servis a ponúka mnoho ďalších aktivít a služieb. Klobúk dole!
S Jasperom Harmsenom a Marcelom Cupom, predstaviteľmi spoločnosti KMD
Pri návšteve spoločnosti Cam on Wheels so sídlom v meste Rotterdam sme s nadšením čerpali ďalšie inšpirácie. Organizácia funguje na jedinečnom koncepte točenia filmov, videí a ich využívaní ako prostriedku AAK. Jednoducho unikátne.
No nepochybne najviac inšpirácie, cenných poznatkov a skúseností sme si odniesli z návštevy holandského AAK centra Stichting Milo. Centrum vzniklo na podnet univerzitného profesora – srdečného, šarmantného a veľmi múdreho Hansa van Balkoma, s ktorým sme mali tú česť stretnúť sa a diskutovať. Zúčastnili sme sa skupinových aktivít i individuálnych terapií s deťmi navštevujúcich centrum, vypočuli si viaceré prednášky o princípoch na ktorých Stichting Milo funguje a dostali ako darček materiály, pre nás nevyčísliteľnej hodnoty. To sme ešte netušili, že v novembri sa Stijn zahrá na predčasného Mikuláša a prinesie so sebou v rámci jeho plánovaného výletu na Slovensko kufor plný úžasných AAK pomôcok. S Martinou sme doslova skákali od radosti a tiež od nadšenia, že môžeme významnej návšteve ukázať náš AAK svet, našu prácu. A teda, opäť skromnosť bokom, na Stijna Deckersa urobil náš prístup, nadšenie a kreativita veľký dojem (čítaj strana 24, ISAAC CSWN Newsletter 2019).
S Hansom van Balkom a Stijnom Deckersom v Stichting Milo
Stijn profitoval z rovnako bohatého programu ako my v Holandsku – návštívil viaceré špeciálne školy a centrá v Bratislave, i mimo hlavného mesta – Spojenú školu Dúbravska cesta, denné centrum Gardenia, denné centrum Baobab, ŠZŠI pre žiakov s NKS v Topoľčanoch, Spojenú školu v Novej Bani a K centrum. Jeho dojmy, ako i celý pôvodný článok o výmennom AAK pobyte si môžete prečítať v anglickom jazyku v ISAAC CSWN Newsletteri.
Čo dodať na záver? Možno len vrúcne prianie, nech rok 2020 bude bohatý na podobné zážitky, významné stretnutia a nové výzvy, ktoré nás v plnení našich odvážných AAK vízií a snov posunú zas o niečo vpred.